مقالات

قیمت حبوبات فله ای در سال 1402

امروزه در صنعت خوراکی ، مواد های غذایی ناسالمی مثل چیپس ، پفک و… را پوشش داده که باعث آسیب زدن به سلامت افراد نیز می شود. اما اگر این مواد خوراکی خوشمزه برای بدن ما سم باشد پس چه چیزی جای خالی آنها رو پر می کند؟

حبوبات یک مواد مغذی در صنعت خوراکی است که امروزه در زندگی روزمره خیلی از افراد نقش مهمی را ایفا می کند. ارزش غذایی و املاحی که در حبوبات وجود دارد ، باعث مورد توجه خیلی از افراد قرار گرفته که باعث فروش عمده و رونق این صنعت شده است.

فروش عمده حبوبات به صورت فله و دسته بندی آن نسبت به محصولات دیگر متفاوت است چرا که محصولات حبوبات فصلی هستند. کشور ایران به خاطره موقعیت مکانی مناسب می تواند در فصل های مختلف ، حبوبات مربوط به فصل را تولید کند.

اما کشور ایران در زمینه تولید کاملا خودکفا نیست و نمی تواند حبوبیات را در نقاط مختلف کشور تامین کند و به ناچار به واردات برخی از حبوبات روی آورده است به همین علت قیمت حبوبات را نمی توان به طور قطع بیان کرد.

یکی از موارد دیگر که در تغییر قیمت حبوبات تاثیر دارد نوع بسته بندی و کیفیت محصولات است و بر این اساس روی قیمت حبوبات تاثیر دارد.

همانطور که گفته شد کیفیت محصول عامل مهم در قیمت گذاری محصولات حبوبات است یعنی محصول ارائه شده دارای رنگ و ظاهری مطلوب باشد ، قطعا فروش بهتری خواهید داشت.

با ما همراه باشید تا با قیمت حبوبات فله ای آشنا بشیم.

قیمت لوبیا قرمز

لوبیا قرمز یکی از محصولات حبوبات پرطرفدار است و در بین مردمان ایران بسیار پرطرفدار است. همانطور که گفته شد لوبیا قرمز یک حبوبات پر مصرف است که در بعضی از استان ها کشت می شود. اما به علت مصرف زیاد و محبوبیت فراوان ین حبوبات نیز به صورت وارداتی وجود داشته و عرضه می شود.

بر همین علت قیمت ارز بر روی قیمت لوبیا قرمز تاثیر دارد. البته عامل دیگری که بر قیمت این حبوبات مؤثر است دست‌چین بودن و یکدست بودن آن است که تاثیر به سزایی در قیمت لوبیا قرمز دارد. حتما توجه داشته باشید که قیمت لوبیا قرمز رو بر اساس کیفیت و اندازه این محصول در نظر بگیرید.

یادتان باشد که اگر لوبیا قرمز در زمان کمتر و یا در زمان پخت شکل ظاهری و طعم مناسب خود را حففظ کرده بود دارای نرخ قیمت بالاتری است.

قیمت لوبیا سفید

لوبیا سفید یکی از محصولات حبوبات با خواص و فواید فراوان که در بیشتر غذاها از آن استفاده می کنند که سرشار از مواد معدنی مفید و پرخاصیت است که بر سلامتی بدن بسیار مؤثر است. این محصول بیشتر در کشور تولید می شود و کمتر به صورت وارداتی وارد کشور می شود.

تفاوت قیمت لوبیا سفید در تمیزی آن است که لوبیا سفید دست‌چین کاملا تمیز و خالی از ضایعات است ما لوبیا سفید بوجاری این گونه نیست و ضایعاتی را به همراه دارد به همین علت قیمت لوبیا سفید دست‌چین بیشتر از بوجاری است.

قیمت لوبیا چشم بلبلی

لوبیای چشم بلبلی یک از کم مصرف ترین حبوبات در ایران به شمار می رود که صادارات و واردات این محصوص بسیار کم است. این محصول در استان های جنوبی مثل خوزستان ، دزفول و… تولید می شود.

قیمت این محصول بر اساس کیفیت متفاوت است. لوبیا چشم بلبلی در این استان مورد تقاضای زیادی قرار می گیرد بر همین اساس تولید و عرضه می شود. با وجد کم مصرف بودن این محصول به علت خوش طعم و خوش پخت بودن آن باعث افزایش قیمت در بازار شده است.

تمیزی و یکدست بودن بر قیمت لوبیا چشم بلبلی مؤثر است که باعث بالاتر رفتن قیمت این نوع لوبیا می شود.

قیمت لوبیا چیتی

لوبیا چیتی از پر مصرف ترین حبوبات به شمار می رود چرا که میزان پروتئین در این محصول بسیار است. لوبیا چیتی بیشتر از طریق واردات تامین می شود به همین علت قیمت آن به نوسانات ارز وابسته است و همچنین کیفیت لوبیا چیتی ساده در قیمت آن تاثیر گذار است.

قیمت عدس

عدس به دو نوع عدس درشت و عدس ریز تشکیل می شود که به آنها می پردازیم:

  • قیمت عدس درشت

کانادا کشوری است که در زمینه تولید عدس در دنیا حرف اول را می زند و واردات عدس درشت از این کشور صورت می گیرد. به همین دلیل مسئله قیمت خرید عمده عدس کانادایی در بازار و میزان تقاضای مردم در داخل کشور تعیین کننده قیمت آن است و به دلیل نوسانات دچار تغییر زیادی شده است.

  • قیمت عدس ریز

در کشور عزیزمان ایران استان هایی مانند اردبیل ، گلستان ، کرمانشاه و فارس در زمینه کشت و تولید عدس فعالیت می کنند. فاکتور های زیادی از جمله رنگ ، طعم و اندازه از جمله مواردی است که در تعین قیمت عدس ریز نقش دارد.

عدس محلی به علت طعم و رنگ بهتر تقاضای زیادی دارد و خرید این محصول در بازار داخلی بسیار رونق پیدا کرده است. عدس ریز محلی هم به صورت فله ای و بسته بندی به فروش می رسد اما قیمت عدس ریز محلی به صورت دسته بندی بیشتر است.

قیمت نخود

یکی دیگر از حبوبات پرمصرف نخود است که این محصول به کشور های همسایه صادرات می شود و خواهان زیادی دارد. افزایش قیمت در نخود صادراتی بسیار شایع تر از حبوبات دیگر است.

عواملی که باعث گران شدن این محصول می شود ، می توان اینگونه نام برد که بر اساس هزینه گمرک ، هزینه های بالای بسته بندی و دستمزد کارگران در بسته بندی نخود می باشد.

قیمت لپه

لپه یک حبوبات سرشار از پروتئین است و فیبر بالایی دارد و برای افرادی که دچار بیماری قلبی و عروقی هستند بسیار مناسب است و بر اساس همین موضوع قیمت بالایی دارد. اما کیفیت و نوع آن نیز در قیمت بی تاثیر نیست.

لپه به سه نوع درجه یک ، درجه دو و درجه سه تقسیم می شود و به فروش می رسد و حتی از لحاظ ظاهری لپه ها به لپه ریز و درشت تقسیم می شود که لپه درشت تر با کیفیت تر است که در پخت بسیار نرم تر از لپه های دیگر و قیمت آن بیشتر است.

این خاصیت لپه درجه یک بودن اون رو نشان می دهد و ارزش آن بیشتر است.

قیمت ماش

ماش حبوباتی است که خاصیت زیادی دارد. که این محصول در سر تا سر جهان کشت می شود اما در بازار ایران ماش خارجی نیز مشاهده می شود که ماش خارجی کیفیت بالاتری نسبت به ماش داخلی دارد.

از لحاظ ظاهری و کیفیت پخت ، ظاهر یکدست‌تر دارد و بعد از پخت هیچ دانه ماش نپخته وجود ندارد. ماش های وارداتی به ایران اغلب از کشور هایی مثل هند ، ازبکستان و… است. به همین علت نوسانات قیمت ارز نیز بر روی قیمت آن تاثیر می گذارد.

سخن پایانی

حبوبات در مواد غذایی و خوراک اهمیت بسیاری دارد و با کیفیت بودن آن نیز از اهمیت بسیاری بخوردار است. شما می توانید از کیمیا بینز حبوبات مورد نیاز خود را تهیه کرده و از آنها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *